ZMYSŁY U KOTA

Zastanawiasz się, czy kot widzi w ciemności? Dlaczego "świecą mu się oczy"? Jakie widzi barwy i jakie smaki odczuwa? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania poniższego tekstu. 



Wzrok

Wzrok jest najważniejszym kocim zmysłem. Pole widzenia kota jest znacznie szersze, niż psa czy człowieka (u kota wynosi - 187°, u psa - 83°, u człowieka - 125°). Dzięki temu kot patrząc prosto przed siebie widzi nie tylko to, co znajduje się przed jego pyszczkiem, ale też przedmioty z jego prawej i lewej strony, a nawet te znajdujące się nad jego uszami. Kot, dzięki szczególnej budowie oka, widzi zarówno w dzień, jak w nocy. To nieprawda, że koty widzą w absolutnych ciemnościach. Aby widzieć, potrzebują choćby najsłabszego oświetlenia (blasku księżyca czy gwiazd). Szacuje się, że nocą kot widzi sześciokrotnie lepiej, niż człowiek. A dlaczego kocie oczy błyszczą jak reflektory, gdy padnie na nie światło? Otóż oko kota wyposażone jest w nabłonek naczyniówki (tapetum lucidum) złożony z warstw komórek odblaskowych. Błona ta powoduje charakterystyczne świecenie oczu światłem odbitym (oświetlającym) w ciemnościach. Oczy kocie mogą świecić na barwy od niebieskiego, przez zielononiebieskie do żółtozielonego. Błona odblaskowa występuje też u innych gatunków prowadzących nocny lub podwodny tryb życia.  A co z kolorami jakie odróżniają koty? Wiadomo, że koty kolory widzą słabiej, niż człowiek i praktycznie nie zwracają na nie uwagi. Z całą pewnością potrafią jednak odróżnić czerwień od zieleni, błękitu i szarości, zieleń od błękitu i szarości, błękit od szarości, a kolor żółty od niebieskiego i szarego. 


Słuch 

Koci słuch jest podobno doskonały. Kot słyszy dźwięki, których my ludzie nigdy nie usłyszymy. Granica słyszalności ludzkiego ucha to ok. 20 kHz, kota 60 kHz, a więc różnica jest ogromna. To właśnie dlatego kot jest tak wspaniałym pogromcą gryzoni - nie tylko wyłowi wśród innych dźwięków tupot mysich nóżek, ale też błyskawicznie skieruje się w stronę, skąd dobiega. Kot głos swojego pana usłyszy nawet z 300 metrów. I szybko przybiegnie na wołanie - jeśli oczywiście akurat ma na to ochotę. Niesamowitą zwinność, zdolność utrzymania równowagi, oraz słynną zdolność spadania na cztery łapy kot zawdzięcza właśnie uszom, a konkretnie odpowiada za to ucho wewnętrzne.


Węch 

Węch kotów jest dużo lepszy niż u ludzi, ale mniej czuły niż u psów. To dzięki niemu koty orientują się w stopniu świeżości pożywienia. Koty wąchają zanim zjedzą i przywiązują się do jednego rodzaju pokarmu który jest dla niego smaczny. Dzięki węchowi koty łączą się w pary w okresie rui. Szczególną wrażliwość wykazują także na zapach kocimiętki.



Smak

U kotów smak jest prawdopodobniej słabiej wykształcony, niż u ludzi. Kubki smakowe u kotów rozmieszczone są w brodawkach językowych, w podniebieniu i na ścianie gardła. Koty są wyjątkiem wśród ssaków, nie czują słodkiego i raczej nie tolerują cukru. Z całą pewnością jednak koty rozróżniają smak słony i uważają go za dość atrakcyjny. 

 
Dotyk 

Dlaczego kot lubi głaskanie? Na całym jego ciele rozmieszczone są zakończenia nerwów czuciowych. Jednak nie tylko skóra reaguje na dotyk. Koty posiadają włosy czuciowe, które pozwalają im zorientować się w ciemnościach oraz dokładnie zbadać każdy przedmiot. Włosy czuciowe znajdują się na policzkach, nad oczami, na podbródku i na przednich łapach. Te niesamowite wąsy czuciowe pozwalają kotu na bezbłędną ocenę przestrzeni, dzięki czemu mogą bezpiecznie poruszać się w warunkach zupełnej ciemności. Dzięki wibrysom koty wyczuwają nawet najmniejszy ruch powietrza wokół przedmiotów, czy innych poruszających się zwierząt, co skutkuje bezbłędną lokalizacją swoich ofiar podczas polowania. W ten sam sposób kotki lokalizują małe kocięta, które jeszcze nieporadne zniknęły z pola widzenia.


Komentarze

Popularne posty